විශේෂාංග

ඔබටත් කොරෝනා වෛරසය තිබෙන බව ඔබම පරීක්ෂා කර ගන්න විදිය

කොරොන  හි රෝග ලක්ෂණ සහ තමන්ව ආරක්ෂා කර ගන්නේ කෙසේද – ජපන් හා තායිවාන වෛද්‍යවරුන්ගේ උපදෙස් කොරොන වයිරස් දින ගණනක් ආසාදනය වී ඇති බවට ලකුණු නොපෙන්වයි, පුද්ගලයා ආසාදනය වී ඇත්දැයි දැන ගන්නේ කෙසේද. ඔවුන්ට උණ සහ  හෝ කැස්සක් ඇති වී රෝහලට යන විට පෙනහළු සාමාන්‍යයෙන් 50% ෆයිබ්‍රෝසිස් වන අතර එය ප්‍රමාද වැඩියි! ගැඹුරු හුස්මක් ගෙන තත්පර 10 කට වඩා ඔබේ හුස්ම තබා ගන්න. කැස්ස, අසහනය, හුස්ම හිරවීම හෝ තද ගතිය වැනි දේ නොමැතිව ඔබ එය අවසන් කළහොත් පෙනහළු වල ෆයිබ්‍රෝසිස් නොමැති බව පෙන්නුම් කරයි.වැදගත් කාලවලදී, නැවුම් වාතය සහිත පරිසරයක ඔබ සෑම උදෑසනකම ඔබම පරීක්ෂා කර බැලිය යුතුය!

කොවිඩ් -19 රෝගීන්ට ප්‍රතිකාර කරන ජපන් වෛද්‍යවරුන්ගේ බරපතල උපදෙස්.

ඔබේ මුඛය සහ උගුර තෙතමනය ඇති බවට මිනිසුන් වග බලා ගත යුතුය. අවම වශයෙන් සෑම මිනිත්තු 15 කට පසු වතුර කෝප්ප කිහිපයක් ගන්න. ඇයි? වෛරසය ඔබේ මුඛයට ඇතුළු වුවද … ජලය හෝ වෙනත් ද්‍රව පානය කිරීමෙන් ඒවා ආහාරයට ගෙන ආමාශයට අතුගා දමනු ඇත. ඇතුළට ගිය පසු ACID ඔබේ බඩ මගින් සියලුම වෛරස් විනාශ වේ. ඔබ නිතර නිතර ප්‍රමාණවත් තරම් ජලය පානය නොකරන්නේ නම් වෛරසය ඔබේ ආමාශයට හා පෙණහලුවලට ඇතුළු විය හැකිය. එය ඉතා භයානක ය.

කරුණාකර මේ ගැන සෑම කෙනෙකුටම මතක් කරන්න!

සෑම දිනකම කොරෝනා ආසාදන වල ලක්ෂණ දිනය  1 ~ දින 3 – රෝග ලක්ෂණ සෙම්ප්‍රතිශ්‍යාවට සමාන වේ , උගුරේ අමාරුව, ටිකක් වේදනාව ,- උණ නැහැ. වෙහෙසට පත් නොවේ

දිනය 4 – උගුරේ අමාරුව, මිනිසුන් හැන්ගෝවර්., ගොරෝසුකම ආරම්භ විය.ශරීර උෂ්ණත්වය 36.5 from සිට  පුද්ගලයා අනුව  ,ඇනරෙක්සියා ආරම්භ වේ. මෘදු හිසරදය , මෘදු පාචනය

දින 5  – උගුරේ අමාරුව, ගොරෝසු බව – මෘදු උණුසුම් සිරුර. උෂ්ණත්වය 36.5 ~ 36.7 සිට- වෙහෙසට පත්ව සිටින අයට සන්ධිවල වේදනාව දැනේ ,මෙම අවධිය සීතල හෝ කිරීටක ආසාදන ලෙස හඳුනා ගැනීම දුෂ්කර ය

දින 6 – මෘදු උණ ආරම්භ වේ, 37 ක් පමණ වේ- සෙම් හෝ වියළි කැස්ස සමඟ කැස්ස- ආහාර ගැනීමේදී, කතා කරන විට හෝ ගිලීමේදී උගුරේ අමාරුව- තෙහෙට්ටුව, ඔක්කාරය- ඉඳහිට අපහසු හුස්ම ගැනීම- පිටුපසට, සෙවන සහිත උගුරේ ඇඟිලි- පාචනය, වමනය විය හැක.

දින 7- උණ 37.4 – 37.8 සිට වැඩි ය- වැඩිපුර කැස්ස, වැඩිපුර කතා කරන්න.- ශරීර කැක්කුම සහ වේදනාව.
හිස ගලක් මෙන් බරයි  – හුස්ම හිරවීමේ වාර ගණන එලෙසම පවතී.- තවත් පාචනය- වමනය

දින 8- 38 මට්ටමට හෝ 38 ට වැඩි උණ- හුස්ම ගැනීමට අපහසු, හුස්ම ගැනීමේදී පපුව දැඩි බවක් දැනේ. හුස්ම හිරවීම  – නොකඩවා කැස්ස, බොහෝ දේ කතා කරන්න, නිශ්ශබ්ද කරන්න- හිස වේදනාව, සන්ධි කැක්කුම, පිටුපස වේදනාව

දින 9- රෝග ලක්ෂණ වෙනස් නොවන නමුත් නරක අතට හැරේ.- අවුල් සහගත උණ කැස්ස අඩු නොවන නමුත් පෙරට වඩා නරක ය.- උත්සාහ කළද, ඔබට තවමත් හුස්ම ගැනීමට අපහසුය. මෙම අවස්ථාවේදී, රුධිර පරීක්ෂණ සහ පෙනහළු වල එක්ස් කිරණ පරීක්ෂා කිරීම සඳහා ගත යුතුය  පී / එස් එක් එක් පුද්ගලයාගේ ප්‍රතිරෝධය අනුව රෝග ලක්ෂණ වෙනස් වේ. නිරෝගී ඕනෑම අයෙකු සොයා ගැනීමට දින 10-14 ක් ගතවේ. නිරෝගී නොවන, පසුව දින 4-5.  මුලාශ්‍රය: සාමාන්‍ය වෛද්‍යවරයා (සනිලෙසන් සහ යොමිඩර්)

මිනිසුන් මතක තබා ගත යුතුය:  හැකි සෑම විටම මුඛ ආවරණ පළඳින්න (රෙදි ආවරණ හොඳයි,).අත් සේදීම, ජනාකීර්ණ සමූහයන්ගෙන් වළකින්න.ප්‍රතිරෝධය වැඩි කිරීම සඳහා වැඩි වශයෙන් විටමින් සී ලබා ගන්න .දුරකථන, ලැප්ටොප් වැනි පුද්ගලික අයිතම නිතිපතා පිරිසිදු කරන්න.  වැඩි පිරිසක් දැන ගැනීමට හා corona වළක්වා ගැනීමට මිනිසුන් අතර මෙම දැනුම බෙදා ගත යුතුය.

උපුටාගත්තේ: Lanka Online

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *