විශේෂාංගඋපුටාගැනීම්

ධනවාදී පල් වලේ එකට නාන වැල්ලම්පිටිය පොලිස් ස්ථානාධිපති හා නව සමසමාජ පක්ෂ නායක

පොලිස් ස්ථානයක ස්ථාන භාර නිලධාරියකු යයි කියන්නේ ප්‍රදේශයක ප්‍රභූවරයෙකි. වැල්ලම්පිටිය පොලිස් ස්ථානාධිපතිවරයා ද එවැන්නෙකි. ඔහුත්, බිරිඳත් දෙදෙනාම කුඩු විකුණා අසු වූහ.

 

නියෝජ්‍ය පොලිස්පතිවරයකු යයි කියන්නේ ඊටත් වඩා ප්‍රභූවරයෙකි. එහෙත්, නියෝජ්‍ය පොලිස්පති වාස් ගුණවර්ධනත්, ඔහුගේ පුතාත් එකට කුලියට මිනී මැරූ බවට සැක පිට අත් අඩංගුවේ ය. 

මුදල් වෙනුවෙන් මෙවැනි නින්දිත ක්‍රියා සිදු කිරීම අද ඉතා සුලබ තත්වයකි. 

කොමිස් ගැසීම, පග‍ා ගැනීම, මහජන මුදල් ගසා කෑම අද දවසේ සාමාන්‍ය සංසිද්ධි බවට පත් වී තිබේ. එවැනි අවස්ථා පාදා ගැනීම පිණිස මිනිස්සු දේශපාලකයන් පසුපස යති. ‍

මහජන මුදල් ගසා කෑමේ මාර්ග පාදා ගත් අය දියුණු හා සාර්ථක මිනිසුන් ලෙස සමාජයේ බුහුමනට පාත්‍ර වෙති. 

උපයන මුදලින් මිනිස්සු අසීමිතව පරිභෝජනය කරති. අලුත් අලුත් යාන වාහන මිළ දී ගනිති. නිවෙස් අති සු‍ඛෝපභෝගී කර ගනිති. ලොව වටා ට්‍රිප් යති. දරුවන් අද්‍යාපනය සඳහා පිටරට යවති. දියුණුව, දියුණුව, දියුණුව ගැනම සිතති. අවශ්‍යතාවන් අලුත් වේ. අලුත් අවශ්‍යතාවන් ඉටු කර ගැනීම පිණිස වැඩි වැඩියෙන් මුදල් සෙවිය යුතුය. මුදල් ආගම වී තිබේ. මුදල්, මුදල්, මුදල්.

අපේ ගම මැදින් යන පාරේ මේ දිනවල දැවැන්ත සංවර්ධනයකි. කොන්ත්‍රාත්තුව කරන්නේ චීන සමාගමකි. ඊයේ ග‍මේ මිනිසෙක් මා සමග කීවේ එතැනින් පන්නන සිමෙන්ති රු. 500ට මිළ දී ගත හැකි බවයි. හොරකම් කරන ලද සිමෙන්ති හා ඩීසල් ආදිය අඩු ගානට මිළ දී ගන්නා මිනිස්සු ද තමන් දක්ෂයන් ලෙස පෙනී සිටිති. 

මේ අතර, මාධ්‍යවේදියෝ මහජන මුදලින් අඩු පොළියට කාර් ණය ගනිති. බැංකුවෙන් දෙන ණය වෙනුවෙන් ඔවුන් ගෙවන්නේ අඩු පොළියකි. පොළියේ ඉතිරි ටික ගෙවන්නේ ආණ්ඩුවයි. ඒ කියන්නේ මහජනතාවයි. 

මෙසේ කාර් මිළ දී ගන්නට අයදුම් කළ අය අතර බීබීසී මාධ්‍යවේදීන් වන චන්දන කීර්ති බංඩාර හා එල්මෝ ප්‍රනාන්දු ද වෙති. අනුමත කළේ ප්‍රියත් ලියනගේ ය. මේ අය සෙසු ජනමාධ්‍යකරුවන්ටත් වඩා වංචාව, දූෂණය, යහපාලනය, ආචාර ධර්ම හා ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය ගැන කතා කරති. බීබීසිය ඔවුන් අතින් ආචාර ධාර්මික නොවන දෙයක් සිදු වී ඇති බව පිළිගෙන ඔවුන්ව ආචාර ධර්ම පිළිබඳ පුහුණුවකට ද යවන ලදී. 

තමන්ගේ පක්ෂයේ සාමාජිකයකු වන චන්දන කීර්ති බංඩාර කළ මෙම ආචාර ධර්ම විරෝධී ක්‍රියාව ගැන බීබීසී ප්‍රධානියාට පැමිණිලි නොකරන්නැයි නව සමසමාජ නායක වික්‍රමබාහු කරුණාරත්න, රනිල් වික්‍රමසිංහගෙන් ඉල්ලා සිටි බව කියැවේ. එපමණක් නොව, කලම්බු ටෙලිග්‍රාෆ් වෙබ් අඩවිය මේ පිළිබඳ කළ විමසුමට ද වික්‍රමබාහුගේ කටේ පිට්ටු ය. සමහර විට බංඩාර ගන්නට ගිය කාරය පදින්නට ඉන්නට ඇත්තේ වික්‍රමබාහු වන්නට පුළුවන. බංඩාරගේ වත්ත බලා ගත් පුද්ගලයාට පවා බීබීසී වාර්තාකාරකම් ලබා දෙන ආකාරයට ලංකාවේ වම්මු බීබීසිය පවා අන්දවා තිබේ.

ජනාධිපතිගේ සිට ට්‍රොස්කිවාදී වික්‍රමබාහු කරුණාරත්න දක්වා මෙහි සඳහන් කළ, නො කළ සියලු දෙනා නාන්නේ එකම පල් වලකයි. කුඩු විකිණූ පොලිස් ඔපිසරත්, කුඩු කෑ වික්‍රමබාහු කරුණාරත්නත් අතර වෙනස කුමක්ද?

අල්ලස් හෝ දූෂණ විමර්ශන කොමිසමේ සභාපතිට විරුද්ධවත් දූෂණ චෝදනා එල්ල වී තිබේ. කවුරු කොහොම කිව්වත්, හිටපු අග විනිසුරුවරියට ගෙදර යන්නට සිදු වුණේත් දූෂණ හා විෂමාචාර නිසා ය. සරත් ෆොන්සේකා හිරේ ගියේත් දූෂණ නිසා ය. මේ පසුව කී අය සම්බන්ධයෙන් ඔවුන්ගේ හිතවතුන්ගේ තර්කය වුණේ මහවුන් ගහන හැටිය‍ට මේ මොනවාද යන්නයි. ‍කොහොම ගැහුවත් ගැහිල්ල නම් ගැහිල්ලම ය.  

මොවුන් සියලු දෙනා හසු වී සිටින්නේ ධනවාදී පරිභෝජනවාදයේ විෂම චක්‍රයටයි. තමන් කරන දේ හොඳ නරක තේරුම් ගත නො හැකි අන්ධභාවයක් ඇති කිරීම ද මෙම විෂම චක්‍රයේ ම පැතිකඩකි. 

 

(W3Lanka )

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *